Crust punk vagy csak crust, a heavy metal egy különleges underground zenei alműfaja.
A crust punk irányzat olyan zenekaroktól vesz át mintákat, mint az anarcho-punk Crass (1977), a heavy/thrash Discharge (1977), vagy az extreme metal stílust játszó Venom (1979) vagy Celtic Frost (1984) (lásd lent: Black metal hatások). A crust punk annak ellenére, hogy számos rajongót tudhat magáénak világszerte, mindig mély underground zenei irányzat maradt. A műfaj elnevezése először aHellbastard (1985) és az Amebix (1978) bandák zenei stílusával kapcsolatban tűnt fel, gyakorlatilag ők tekinthetők a stílus alapítóinak. Hasonlóan az első között kezdett a Doom (1987), a Nausea (1985) és az Antisect (1982) csapat is.
Hangszerelés
A crust punk a hardcore punk és az anarcho-punk, metal riffekkel kevert formája. A tempó gyakran gyors, de elmarad a thrashcore vagy grindcore műfaj sebességétől. A dobolás általában nagy sebességgel történik, és a teljes zenei hangzásra a tudatosan "lecsupaszított", vagy "minimalista" felfogás a jellemző.
nek és dalszövegek
A crust punkban az éneket rendszerint sikoltó vagy ordító/üvöltő technikáva adják elő, melyet gyakran megosztanak két vagy több énekes között. A dalok lírai tartalma sivár és nihilista, de többnyire politikailag elkötelezett. A crust témái gyakran a nukleáris háborúról, a militarizmusról, az állatok jogairól, a rendőri attrocitásokról, a személyes sérelmekről, az elnyomó államokról és a fasizmusról szólnak. Az Amebixzeneszámaiban gyakran feltűnik a miszticizmus és gnoszticizmus témája is.
Fúzió más műfajokkal
Industrial (ipari) rock
Az Amebix zenekart nagymértékben befolyásolta az industrial (ipari) rock alapítói közé tartozó Killing Joke(1978) brigád munkássága, ennek okán a crust punk azóta is állandó kapcsolatban áll az ipari stílussal.
Grindcore
A crust-ra jelentős hatást gyakorolt a grindcore. Az első grindcore együtteseknek mint például a brit Napalm Death (1981) és az Extreme Noise Terror (1985), kiemelkedő szerepük volt a crust punk fejlődésében. Az erőteljes grind hatások miatt ezt az irányzatot a "crustgrind" névvel különböztetik meg.
Thrashcore és Powerviolence
A thrashcore és a powerviolence műfaj, melyek amerikai hardcore punkból alakultak ki (Man Is the Bastard(1990), Dropdead (1990), Capitalist Casualties (1987)), szintén a crust kérgét képezik.
Black metal hatások
A crust punk együttesekre inspirálóan hatottak a korai black metal stílusban játszó Venom és a Celtic Frostcsapatok munkái is, de a svéd Bathory (1983) brigád zenei útkeresése során létrehozott újításai is ihletet adtak a crust punk műfaj formálódásához. A crust-ra befolyással volt '90-es években induló második black metal hullám hatása is, ebben az időben egyre több banda fogadta be a black metal zenei elemeit. A kanadai Iskra (2002) talán a legkézenfekvőbb példa arra, hogy a második hullámban érkező black metal jegyek milyen befolyással voltak a punkra, a zenekar ebben az időben alkotta meg saját kifejezését az új stílusra "blackened crust" néven. A japán Gallhammer (2003) formáció szintén black metal jegyekkel elegyítette a crust elemeit. Érdekesség, hogy a hatások fordítva is fellelhetőek, például a norvég Darkthrone(1987) black metal duó, crust punk jellemvonásokat használt fel néhány zenei anyagában.
Öltözködés
Mint minden stílus képviselőinek, a crust punk színtér zenekarainak és rajongóinak is megvan a maguk jellemző öltözete: Hasonlóan az anarcho-punk irányzathoz a ruházat alapszíne fekete. Népszerű a kapucnis pulóver, ezeket felvarrókkal tarkítják, vagy a meztelen felsőtestre felvett bőrmellény, amit szintén felvarrókkal díszítenek, időnként szegecsekkel megspékelve. Ehhez társulhat még a simléderes sapka és a katonai bakancs.