METAL HUNGARY SHOW

Üdvözlök mindenkit!Annak érdekében hoztam létre az oldalt,hogy sok jó metal illetve egyéb keményebb műfaj zenéit osztom majd meg.Ezen kívül létrehoztam egy Metal-Enciklopédiát.Kövessetek facebookon is!

Alternative Metal:

Az alternatív metal, a heavy metal és alternatív rockzenei stílusok fúziójából jött létre,bár a kezdetekben, az alternative metal műfaj inkább az egységes nonkonformista érzékenységben, mint az azonnal besorolható hangzásvilágában volt egységes. Természetesen a heavy metal volt a műfaj magja, de a zenekarok túlságosan szokatlan és eklektikus elemeket használtak ahhoz, hogy megfeleljenek a thrash underground színtér elvárásainak. A hallgatók nagy része olyan "alternatív" rajongókból áll, akik kedvelik a "heavy" alapokon nyugvó gitárjátékot, de a hangzásvilág kialakítását más megközelítésből várják.

Az alternatív metal zenekarok nem alkotnak egységes színteret, tevékenységük közös pontja a kísérletezés és a heavy metal műfaj határainak áttörése, gyakran más zenei stílusok (például: noise rock, funk rock, grunge, art rock, hip-hop, post-punk, indusztriális zene) beolvasztásával. A heavy metal korábban csupán a punk rockkal és annak intenzívebb formájával a hardcore punkkal lépett fúzióra. Előbbi eredményezte a Brit Heavy Metal Új Hullámát (NWOBHM) az 1980-as évek kezdetén, utóbbi pedig a thrash metal eljövetelét ugyanazon évtized közepén. A '90-es évek elején azonban egyes bandák már a rockzenén kívül eső műfajokban is keresték a lehetséges kapcsolódási pontokat, és az így kialakult alternatív metal színtér -a grunge zenekarokkal karöltve- kisöpörte a médiából a pár évvel azelőtt zajos sikereket arató glam metal csapatokat. Népszerűségének csúcsát a mozgalom az 1990-es évek közepén érte el. A grunge műfaj megjelenésével érkező új hangzásvilág nagy segítséget és lökést adott az alternative metal széleskörű elterjedésének, így a '90-es években az egyik legnépszerűbb heavy metal műfajjá vált. Ez fontos dolognak számított abban az időben, amikor más agresszívabb műfajok kezdték megszilárdítani hangzásukat a metal színtéren. Ez a lehetőség nagyon távolinak tűnt az alternative metal irányzat korai időszakában -mely a '80-as évek végére tehető-, amikor még a legkisebb hajtásnak számított a heavy metal családfáján. Addigra a legtöbb "túlélő" hardcore punk banda már metal vizeken evezett, és ezért a kemény gitár-rock bandáknak máshonnan kellett ihletet meríteniük. Az első "alter" zenekarok a heavy metal és olyan egyéb irányzatok koncepcióit ötvözték mint a prog-rock (Jane AddictionPrimus), a garázs-punk (SoundgardenCorrosion of Conformity), a noise-rock (The Jesus Lizard,Helmet), a funk (Faith No MoreLiving Colour), a rap (Faith No MoreBiohazard), az industrial (Ministry,Nine Inch Nails), a pszichedélia (SoundgardenMonster Magnet), de más "világzenei" elemek is befogadásra kerültek (pl. kései Sepultura).

A fekete zenék -mint a rap és a funk- ötvözése a metal súlyosságával, további alternatív ösvényt kínált egy rakás bandának. Furcsa módon San Francisco a thrash metalhoz hasonlóan a funk metal szülőhelyének is tekinthető, hiszen olyan úttörő zenekarok indultak innen, mint a Primus (1984), a Faith No More (1979) vagy a Mordred (1984). Később a basszusjátékra épülő funk mellé jazz, punk rock és hardcore elemek is keveredtek, amiből igazán színes zenei egyveleget produkált a mozgalom. Erre aPrimus mellett az egykori Black Flag csapat frontembere (Henry Rollins) által alapította Rollins Band a legjobb példa.Az alternatív metal másik erőssége a funkkal rokon rap metal vonal volt. Itt mindenekelőtt a Rage Against The Machine (1991) nevét kell megemlíteni, de aStuck Mojo (1989), vagy a rapper Ice-T metal bandájaként ismert Body Count (1990) is megtette a magáét. Az alternatív metal harmadik ágát az olyan Seattle-i csapatok jelentették mint a Soundgarden (1984) és azAlice In Chains (1987), akik a metal felől érkeztek a grunge színpadára.

Ez nem volt még igazi "színtér", csak a csoportok nagyobb hajlandóságot mutattak a kísérletezésre példáulolyan formában, hogy nagyobb mértékben támaszkodtak a tiszta hangszeres technikákra. Néhány bandának ezek közül sikerült kitörnie a névtelenségből, és szélesebb tömegekhez juthattak el például a Lollapalooza turné segítségével. (Az Egyesült Államokat 1991 és 1997 között minden évben körbejáró Lollapalooza utazó fesztivál volt az "alternatív éra" legnagyobb zenei seregszemléje, melyet Perry Farrell -az alternatív rock nagyágyú Jane’s Addicitionzenekar énekese- szervezett, és ahol punk, grunge, rock és hip-hop produkciók egyaránt szerepeltek.) Ők alkották az alt-metal új hullámát -amely '93-94 környékén terjedt el-, középpontjában a Rage Against The Machine és a Korn (1993) rap-metal fúziójával, a Tool (1990) kísérletezős és disszonáns stílusával, a White Zombie (1985) fantázia szövegeivel, és a Trent Reznor instrumentalista által alapított Nine Inch Nails (1988) industrial hangzásával. A '90-es évek végéig, ezek a bandák válnak az alternatív műfaj formáját legerősebb módon befolyásoló erőknek, de ide sorolható a Pantera(1981) brigád is, akinek súlyos, "szétolvadt" gitárriffjei úgy hangzottak, mint addig senki másé a thrash/groove színtéren. A '90-es évek második felében az alternative metal zenekarok többnyire a thrash, a rap, az industrial, a hardcore punk, és a grunge egyfajta "egyszerűsített" kombinációját játszották. Valamivel később a White Zombie, a Ministry (1981) és Marilyn Manson performanszai, már az elektro korszak eljövetelét jelezték.

z az új hangzás több volt mint a refrének és az emlékezetes gitárriffek tisztára csiszolt dallama és intenzív agressziója. Céljaik eléréséhez jobban támaszkodtak a produkciós irodák erejére, valamint nagyobb mértékben alapoztak a rajongók kamaszos-macsós érzelmeire -mely a metal üzlet régóta ismert fogása volt-, és ezekkel az eszközökkel "pusztító" kereskedelmi sikereket értek el. A KornMarilyn Manson, és a Limp Bizkit (1994) voltak az új mozgalom legnagyobb sztárjai -kiknek stílusát néha aggro-metal, nu-metal, vagy (helytelenül) hardcore műfajnak nevezték-, és az évtized végére, a glam metal '80-as évekbeli megfékezhetetlen burjánzásához hasonlóan, hihetetlen mennyiségű zenekar alakult meg és tűnt fel az alter színtéren. (Az említett glam párhuzam kissé ironikus, mivel az alternatív metal képviselői hevesen elutasítják a glam metal attitűdjeit.)



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 30
Tegnapi: 7
Heti: 30
Havi: 88
Össz.: 44 403

Látogatottság növelés
Oldal: Alternative Metal
METAL HUNGARY SHOW - © 2008 - 2024 - metalhungary.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »